Latvijas florbola fināls

Latvijas florbola fināls: Kādēļ tikai viena spēle?

Jau šonedēļ Latvijas florbola čempionātā norisināsies finālspēles vīriešu un sieviešu komandām, bet sportapersonibas.com vēlējas noskaidrot, kā vēsturiski radās ideja par Latvijas labākās komandas noskaidrošanu tikai vienā finālspēlē, neskatoties uz to, ka play-off turnīra visos posmos tiek spēlēts līdz vienas komandas četrām uzvarām.

Pirmo reizi Latvijas čempionātā viena finālspēle par zelta medaļām tika aizvadīta 2015. gadā, kad Cēsu “Lekrings” Jelgavā ar 9:5 pārspēja regulārās sezonas uzvarētājus “Mogo-RTU/Rockets” komandu. 2016. gadā fināls pirmo reiz tika sarīkots “Arēnā Rīga”, kad par čempioniem kļuva Lielvārdes florbolisti (7:3), bet nākamajos divos gados pie panākuma tika Ulbrokas florbolisti Andra Pīlupa vadībā. Ja pirmajā reizē fināls noslēdzās ar rezultātu 7:4, tad pērn Ulbroka pie zelta tika tikai pagarinājumā, ar 7:6 pārspējot Valmieru. Mača 56. minūtē Ulbroka vēl bija vadībā ar 6:4, bet tad 14 sekunžu laikā valmierieši guva divus vārtus, panākot izlīdzinājumu. Uzvaru Ulbroka “izrāva” pagarinājuma trešajā minūtē. Aizvadītais fināls parādīja, ka vienā spēlē var būt gan kāpumi, gan kritumi un uzvarētāja noteikšana “zelta spēlē” lielā mērā ir arī zināms veiksmes faktors. Vai uzvarētāja noskaidrošana tikai vienā spēlē nav pārāk liela nejaušība? Vai viens mačs var būt objektīva mēraukla, pēc kuras noteikt Latvijas spēcīgāko vienību? Viedokļi ir dažādi.

Čempionu komandas “Betsafe Oxdog” Ulbroka treneris Andris Pīlups uzskata, ka no sportiskā viedokļa sērija līdz četrām uzvarām būtu objektīvāks veids, kā noskaidrot uzvarētāju, taču skatītājiem nepieciešama intriga un pārsteigumi, ko viena spēle noteikti var sagādāt.

“Man kā trenerim finālsērija līdz četrām uzvarām šķiet daudz piemērotāka spēcīgākās komandas noteikšanai. Protams, par šo jautājumu varētu runāt gari un plaši, apskatot to no dažādiem skatu punktiem, jo dažādos čempionātos ir atšķirīgi veidi čempionu noteikšanai. No sportiskā viedokļa plusus vienas finālspēles aizvadīšanai nesaskatu. Komandām nav īpaši daudz iespēju izpētīt pretinieku un mainīt sērijas gaitu, ja kādā no spēlēm būtu piedzīvota neveiksme. Vienā spēlē var noteikt labāko konkrētajā dienā, nevis sezonas garumā. Savukārt, ja vērtējam no skatītāju pozīcijām – viņiem patīk intrigas, neparedzami iznākumi, pārsteigumi un sensācijas,” skaidro Andris Pīlups.

Uz jautājumu, vai florbola līdzjutēji varētu būt vīlušies fināla izspēles kārtībā, ņemot vērā, ka visās pārējās play-off stadijās spēlē līdz četrām uzvarām, Andris Pīlups atbild: “Manuprāt, līdz šim nav veikta padziļināta analīze, bet vienu superfināla dienu ir daudz vieglāk ietīt skaistā papīrā un pārdot, nekā uzturēt intrigu un skatītāju interesi visas sērijas garumā. Jāatzīmē, ka arī sporta halles reti kurai komandai ir piemērotas  daudzu skatītāju uzņemšanai. Noteikti nedrīkst aizmirst arī par televīziju, kurai jānodrošina kvalitatīva translācija. Manuprāt, skatītāji labprātāk vēlētos redzēt vienu grandiozu sarīkotu superfināla dienu kā florbola svētkus sezonas noslēgumā.

Čempionu treneris norāda arī uz skandināvu piemēru, kur finālā arī tiek aizvadīta tikai viena spēle. “Visās florbola TOP valstīs čempionus nosaka vienā finālspēlē. Grandiozākais pasākums norisinās “Globen” arēnā Stokholmā, kur fināls pulcē ap 15 000 līdzjutēju. Latvijā šis čempionu noteikšanas veids ir ieviests salīdzinoši nesen. Varu minēt, ka citu valstu čempionātos nespēlē par trešo vietu.”

Tikmēr Latvijas sieviešu valstsvienības un U-19 izlases galvenais treneris Jurijs Fedulovs, kas vienlaicīgi ir arī Latvijas Florbola savienības valdes loceklis, uzskata, ka viena finālspēle kalpo kā pietiekami laba motivācija, lai spēlētāji noskaņotos uz sezonas izšķirošo spēli.

“Ja komanda visu sezonu ir aizvadījusi labā līmenī, tad tai nevajadzētu būt problēmām sagatavoties finālspēlei. Ja tu esi labāks, tad tajā spēlē arī to pierādīsi. Protams, izslēgšanas spēļu pusfinālā favorītiem kāds var “nogriezt” ceļu, bet, ja esi sasniedzis finālu, tev jābūt gatavam un jāuzvar jebkurš pretinieks. Ceļš līdz finālam ir garš un, ja priekšā būtu vēl daži mači, tas spēlētājos radītu nogurumu. Zviedrijas pieredze liecina, ka šāda izspēles kārtība ir pareiza,” skaidro Jurijs Fedulovs.

Līdzīgi kā Andris Pīlups, arī Juris Fedulovs akcentē fanu atbalstu tribīnēs. “Sezonas svarīgākā spēle arēnā pulcē vairāk skatītāju nekā tas būtu, ja par zeltu tiktu spēlēts sērijā.  Izšķirošajā spēlē būs emocijas. Ja kāda no komandām neiegūs vairāku vārtu pārsvaru, tad tas mača laikā palielinās intrigu un tieši tas skatītājiem ir nepieciešams. Sezonas noslēgumam ir jābūt grandiozam,” uzskata Latvijas Florbola savienības valdes loceklis.